Sałaty – różne odmiany. Jaką wybrać?

Lubisz mieć wybór? To u nas możesz wybierać do woli, bo jeśli chodzi o sałatę sprowadzamy prawie wszystkie dostępne odmiany.

Sałata, sałatki goszczą w naszej kuchni przez cały rok, dlatego ważne jest urozmaicenie. Każda odmiana sałaty to inny smak i inne możliwości zastosowania, dlatego warto eksperymentować. W naszej ofercie dostępne są klasyczne odmiany sałat, które doskonale już znacie: 
– sałata masłowa, 
– sałata lodowa,
– sałata rzymska. 

Ale znajdziecie też odmiany rzadsze:
– cykoria,
– jarmuż, 
– sałata gentile,
– sałata fryzyjska,
– pak choi,
– radicchio,
– sałata rzymska baby.

Dokładny kalendarz dostępności przygotowaliśmy dla Was tutaj: https://ampol.wroclaw.pl/index.php/produkty/warzywa/

 

Sałata – czym różnią się poszczególne odmiany?

Jeśli chcesz bezbłędnie poruszać się po „gąszczu” sałat, przeczytaj nasz krótki poradnik. 

SAŁATA MASŁOWA
najbardziej popularna i powszechna w sklepach, warzywniakach i naszych domach. Sałata masłowa jest dostępna przez cały rok. 

 

SAŁATA LODOWA

zwana także kruchą, równie popularna jak masłowa. Ma wiele zalet, a wśród nich i taką, że można ją długo przechowywać w lodówce. Jest dostępna u nas przez cały rok.  

SAŁATA RZYMSKA

ze względu na kształt liści bywa też nazywana sałatą długolistną. Kruche i soczyste liście sałaty rzymskiej są łagodne w smaku, chociaż te zewnętrzne mają zawsze bardziej gorzkawy, orzechowy smak. Co ciekawe, sałata rzymska jest najstarszą odmianą sałaty używaną przez człowieka i początkowo była uprawiana głownie do celów leczniczych. 
SAŁATA RZYMSKA MINI
Dlaczego warto sięgnąć po odmianę MINI? Bo jest bardziej soczysta i chrupiąca, a w smaku delikatniejsza niż jej siostra w rozmiarze MAXI. Poza tym małe główki dłużej zachowują świeżość i są łatwiejsze do krojenia.
SAŁATA GENTILE
Ma ozdobne i bardzo delikatne liście. Jest idealnie krucha. 
SAŁATA RADICCHIO
Wyróżniają ją biało-purpurowe liście. W smaku ma dużo cykoriowej goryczy, dlatego bywa nazywana cykorią sałatową. Swietnie komponuje się z innymi warzywami i sałatami. Polecamy ja także w gotowej mieszance sałat: Mix Fantasia, która jest dostępna przez cały rok.
SAŁATA FRYZYJSKA
Ma bardzo dekoracyjne, kędzierzawe, delikatne i kruche liście. Zewnętrzne, zielone liście mają bardziej gorzkawy smak, liście wewnętrzne są bardziej słodkawe i łagodne.
PAK CHOI pochodzi z Chin, a w kuchni azjatyckiej jest jednym z podstawowych produktów. Z powodzeniem podbija teraz kuchnię europejską i doskonale nadaje się do dań azjatyckich z woka. Można ją także zamiennie stosować zamiast sałaty, kapusty albo szpinaku. Skosztujcie koniecznie. Pak choi jest u nas dostępna przez cały rok, a jeśli chwilowo jej nie mamy, ekspresowo sprowadzamy ją na zamówienie.  
CYKORIA
ma specyficzny gorzkawy smak, ale dzięki temu nadaje charakteru sałatkom.  Pamiętajcie, ze im mniejsza główka i ściślej ułożone listki, tym cykoria jest lepsza 😉  
JARMUŻ
ma pomarszczone i dość twarde liście, dlatego zanim dodacie go do sałatki, lepiej go wrzucić do wrzątku, ale nie dłużej niż 2-4 minuty, bo straci swoje zdrowotne właściwości. 
W naszej ofercie znajdziecie także MIX SAŁAT FANTASIA (gotową mieszankę sałaty strzępiastej, rukoli i radicchcio), RUKOLĘ, ROSZPONKĘ I SZPINAK BABY.

Sałata – bezpośredni import i sprzedaż hurtowa

Ampol jest bezpośrednim importerem sałat i gotowych mieszanek. Jeśli spojrzycie na tabelę dostępności poszczególnych odmian: https://ampol.wroclaw.pl/index.php/produkty/warzywa/ możecie sprawdzić w jakich miesiącach jesteśmy w stanie zamowić dla Was różne gatunki. Nawet jeżeli aktualnie nie mamy w hurtowni danego produktu, możemy go sprowadzić w ciągu kilku dni. Wystarczy zadzwonić, zapytać o cenę i szczegóły.